Gartlc Seznam forumov Gartlc
Forum o vzgoji, negi, razpoznavanju in izmenjavi rastlin, sodelovanju z naravo ter druženju ljubiteljev vrtnarjenja
 
 Pogosta vprašanjaPogosta vprašanja   IščiIšči   Seznam članovSeznam članov   Skupine uporabnikovSkupine uporabnikov   RSS Feed   Registriraj seRegistriraj se 
 Tvoj profilTvoj profil   Zasebna sporočilaZasebna sporočila   PrijavaPrijava 




Hibridne rugoze

 
Ta forum je zaklenjen: ne moreš urejati, pošiljati ali odgovarjati na sporočila.   Ta tema je zaklenjena: ne moreš urejati sporočil ali odgovarjati na objave.    Gartlc Seznam forumov -> Splošno o vrtnicah
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
Garden-ja



Pridružen/-a: 31.05. 2013, 09:40
Prispevkov: 2496
Kraj: okolica Kopra

PrispevekObjavljeno: 31 Maj 2013 13:10    Naslov sporočila: Hibridne rugoze Odgovori s citatom

Tudi zgodovina hibridnih rugoz je zavita v meglice pozabe vendar je znano, da je mati vseh rugoz, Rosa rugosa, v Evropo prišla v letu 1784.
Rosa rugoza je divja, v naravi prosto rastoča vrtnica, izhaja pa iz Azije, Kitajske, Koreje in Japonske kjer jo omenjajo že v 11. stoletju.
Ko je prišla v Evropo, ni bila posebej priljubljena saj ni mogla tekmovati s takratnimi vrtnicami, ki so bile veliko bolj primerne za rezanje in dekoracijo miz bogatašev. No, taka ostaja še danes vendar jo danes cenimo zaradi njenih kvalitet, ki jih nedvomno ima.
Roza rugoza je izjemno trnata vrtnica in nedvomno so taki tudi njeni številni križanci (hibridi), velikokrat so še bolj trnasti od svoje daljnje matere. Rugoze so izjemno odporne proti boleznim, so zelo trdožive in preživijo tudi na najbolj mrzlih točkah v vrtu. Rastejo v peščeni zemlji in prenašajo celo slan pršec. Vendar ne marajo apnenca zato jim v luknjo nasujmo nekaj šote, če jim listi rumenimo, jim dodajmo železove kelate.
Velikokrat jim na raznih forumih očitajo, da rastejo izredno počasi. Sama imam tudi take probleme z nekaterimi rugozami, tiste druge, kupljene pri enem drugem vrtničarju, pa so zrasle v dveh letih v polno velikost hkrati z njimi pa še ena iz italijanske vrtnarije. Sama mislim, da je zapisano odvisno od podlage na kateri je bila rugoza vzgojena.

Velikokrat so cvetovi dišeči, raznobarvni, po obliki pa so od enojnih, dvojnih do polnjenih.
Rugoze potrebujejo malo do nič obrezovanja, obrezujemo le takrat, ko so nam veje v napoto ali kadar bi radi vrtnico pomladili.

Kar je tisto, kar dela rugoze posebej privlačne, so njihovi mesnati in barviti šipki ki se ohranijo na rastlini daleč v zimo. Vendar vse rugoze šipkov ne tvorijo zato se velja pozanimati pred nakupom. To so šipki, s katerih kuhamo šipkovo marmelado saj so baje izredno bogati z vitaminom C.
Vendar velja: ali cvet ali šipek zato, če želimo vrtnico s šipki, rugoze po cvetenju ne obrežemo. Kasneje bo sicer še cvetela vendar bodo cvetki le posamični.

Če si bomo zaželeli rugoz, potem računajmo na to, da bodo noge gole. Rugoze imajo navado, da na spodnji četrtini do tretjini rastline odvržejo listke in tako pokažejo svoje kosmate svetlo sive noge. Laughing





Oglejmo si še nekaj rugoz.

Tole je moja Agnes, edina rumena rugoza. Potegnila se je v eno samo dolgo vejo (no, take tendence je kazala že ob nakupu) in v dveh letih ni pokazala nobenega interesa, da bi se kaj razvejala. To zimo jo bom obrezala do tal. Potem bomo pa videli.



Ima pa lepe, rumene polnjene cvetove.






Znana je tudi serija rugoz Grootendorst - F. J., Pink, White, Supreme s svojimi majhnimi, nageljčku podobnimi nazobčanimi cvetki:







Najbolj znane rožnate rugoze so zgoraj omenjene Hansa, A parfum de l'Hay, Frau Dagmar Hastrup



in pa seveda Scabrosa



s svojimi ogromnimi rdečimi in izredno dekorativnimi šipki.





Med belimi rugozami so znane Schneezwerg



in njej na las podobna Schneelicht s tem, da slednja omamno diši po vijolicah. Kar nisem mogla verjeti, da je kaj takega možno tako da je že par let na seznamu željenih.

Znana je tudi Blanc Double de Coubert, bela rugoza s pol polnjenim večjim cvetom



In pa seveda Alba z enostavnim, enojnim cvetom.




Zadnja leta so v urbanih ureditvah zelo priljubljene pokrovne rugoze. Imamo jih tudi v Kopru pred Žusterno.
Za bele vem, da se imenujejo Gufo di neve, rožnate pa so iz serije Pavement žlahtnitelja Tantaua (slika iz njegove strani).

Foxy Pavement:



Rosa rugosa je divja vrtnica (species), ki izhaja iz Azije in Japonske in kot tako jo lahko poimenujemo japonski šipek. Če se ne motim, so osnovne sorte, ki so jih našli v naravi, štiri.
Tole gor pa so hibridi, križanci, jaz jih zaradi tega šipek ravno ne bi imenovala. Je pa res, da tvorijo nekatere (ne vse) šipke.

M. Mastnak "Rosa rugosa" prevaja kot "zguban šipek" in s tem misli na divjo vrtnico, za rugoze pa pravi, da so žlahtni hibridi zgubanega šipka.

Ko govorimo o rugozah, mislimo na žlahtne, hibridne sorte, ki niso prinešene iz narave ampak skrižane.
Torej, Rosa rugosa = japonski šipek, rugoze pa ne.
Po moje. Rolling Eyes


Našla še nekaj fotografij v databasu:

Roseaire de L'Hai





Tale se ni pa ničkaj lepo razrasla (nasploh opažam, da so rugoze ali perfektne rasti ali pa kar nekam pretegnjene v stran):

Blanch Double de Coubert





Nazadnje urejal/a Garden-ja 10 Jan 2014 16:06; skupaj popravljeno 1 krat
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Garden-ja



Pridružen/-a: 31.05. 2013, 09:40
Prispevkov: 2496
Kraj: okolica Kopra

PrispevekObjavljeno: 04 Jun 2013 19:54    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

1vrtnica je napisal/a:
rugoza Hansa






rugoza Parfum de L'Hay





1vrtnica, ju imaš doma ali brskaš po arhivih?

Jaz Hanso imam in je zelo hvaležna rastlina, cvetela je vse poletje in to brez vsake nege je pa njeno listje zdaj vse rumeno in v fazi odpadanja. Sem se spraševala, če je to zanjo značilno in odvrže liste veliko prej kot ostale.

Sarah van Fleet pa je polna cvetja. Če se spomnim, jo bom jutri slikala.

Citiram:
1vrtnica:
Brskam po arhivu, za drugo leto. Nimam še nobene, nekatere pa so res lepe in baje tudi zelo odporne. Razmišljam, da bi kakšno nabavila... Ampak pred tem si jih bom spomladi še enkrat dobro ogledala v kakem rožniku.
Se mi zdi, da Hansa ni ravno gosta, vsaj na zgornji sliki tako zgleda. In to mi ni ravno blizu, raje imam kaj bolj košatega. In seveda cvetočega.


Vse rugoze so nagnjene k ogolevanju spodnjih vej, njihova rast je v primerjavi z ostalimi grmi precej zračna. Pa veje so svetlo sive barve in ponavadi hudo trnate.
Je pa tale Hansa res malo padla narazen, moja je bolj kompaktna. Vendar nikoli tako kot vrtnice drugih razredov.

Citiram:
1vrtnica:
Parfum de L'Hay mi na sliki deluje dosti bolj gosto. Me pa jezi, ker se je ne spomnim. Ko sem naredila posnetek, je bilo to bolj mimogrede in si je nisem posebej vtisnila v spomin. Nič ne pomaga, še bo treba na oglede...


Jaz sem jo videla dvakrat in obakrat je bila prava rugoza, spodaj gola. Ena je celo v okolici Kopra ampak pri privat hiši.
Po moje si jo slikala z vrha navzdol in se vidi samo "krošnja".

Ampak niso rugoze zato nič manj lepe samo treba je to vedeti, ko se jih sadi na grede. Spodaj lahko mirne duše posadiš npr. maslenice, irise, krvomočnice, ... karkoli, ker jih krošnja ne bo zadušila.
Pa če jih pogledaš, izgledajo kot en šopek.

Citiram:
muha:
Imam prav, da je slovensko ime za rugozo japonski šipek?


Muha, kaj vem, odvisno na katero rugozo misliš, na splošno ne.
Ker Rosa rugosa je divja vrtnica (species), ki izhaja iz Azije in Japonske in kot tako jo lahko poimenujemo japonski šipek. Če se ne motim, so osnovne sorte, ki so jih našli v naravi, štiri.
Tole gor pa so hibridi, križanci, jaz jih zaradi tega šipek ravno ne bi imenovala. Je pa res, da tvorijo nekatere (ne vse) šipke.

M. Mastnak "Rosa rugosa" prevaja kot "zguban šipek" in s tem misli na divjo vrtnico, za rugoze pa pravi, da so žlahtni hibridi zgubanega šipka.

Ko govorimo o rugozah, mislimo na žlahtne, hibridne sorte, ki niso prinešene iz narave ampak skrižane.
Torej, Rosa rugosa = japonski šipek, rugoze pa ne.
Po moje.

Citiram:
muha:
Garden-ja, hvala za obrazložitev. Sedaj mi je malo bolj jasno. Nisem ločila med rugoza in rosa rugoza.


Muha, jaz to malo na pamet, v resnici je to samo moje razmišljanje.
Bi bilo potrebno vprašat kakega botanika.


Nazadnje urejal/a Garden-ja 14 Jun 2013 22:45; skupaj popravljeno 1 krat
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Garden-ja



Pridružen/-a: 31.05. 2013, 09:40
Prispevkov: 2496
Kraj: okolica Kopra

PrispevekObjavljeno: 04 Jun 2013 19:54    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

1vrtnica je napisal/a:
Garden-ja, lepo da si se potrudila s slikami. Tvoje 'perspektive' so res nazorne.

Sem pa našla še nekaj, kar preprosto morate videti. Največja 'stvar' oblečena v cvetove vrtnic, kar sem jih videla v živo (če odmislim pergole). Sicer ni rugoza, ampak najbrž ni daleč..





Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Garden-ja



Pridružen/-a: 31.05. 2013, 09:40
Prispevkov: 2496
Kraj: okolica Kopra

PrispevekObjavljeno: 14 Jun 2013 22:49    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Onenenene, to pa ni rugoza. Marguerite Hilling je hibrid Rose moyesii, ene od divjih vrtnic (species), to je tista, ki ima velike rdeče šipke v obliki dolgih kapelj.
Nastala pa je kot spontana mutacija (sport) vrtnice Nevada, identične vrtnice v beli barvi.

Se pa strinjam, da je stroj za cvetenje. In baje cveti celo poletje. Tega še ne morem potrditi, ker pri meni že dve leti čaka pod enim grmom na svoje stalno mesto, kjer se bo lahko razrasla v vsej svoji mogočnosti.


Citiram:
muha:
Kakšen čudovit nasad ob cesti.

Garden-ja, si kdaj že sejala seme iz šipka?


Nisem. Vendar pravijo, da ni nič bolj enostavnega od tega, da gre brez problemov. Potomci potem seveda niso sortni.

Citiram:
1vrtninca:
Garden-ja, super zapis o rugozah! Zaradi vsega, kar si zapisala tudi ti, so mi že padle v oči.. Vidim jih nekje v ozadju vrta, gole noge pa bi lahko skrile katere od nižjih vrst grmastih vrtnic.... In potem bi bil ves vrt v vrtnicah, skoraj kot v raju (nekje sem prebrala, da so si v srednjem veku raj predstavljali kot rožni vrt poln vrtnic).


Citiram:
lovor:
No, tema o rugozah je imela leto in pol dopusta. Zdaj pa nič več. Wink

1. A kdo ve, ali je Sarah van Fleet na celinski Sloveniji zanesljivo prezimno trda? Jo kdo uspešno goji razen na Primorskem? ( Po literaturi sodeč bi lahko bili problemi.)

2. Sarah van Fleet in Agnes verjetno nimata šipkov, ki krasijo kar nekaj rugoz? ( No ja, bomo preživeli, če je tako, cvetovi se zdi, da so krasni pri eni in drugi.)


Super, da nima več dopusta, rugoze so ene najlepših vrtnic. Very Happy

Sarah Van Fleet je definitivno prezimna. Nima šipkov. Čeprav je letos pri meni naredila enega in to cvet, ki je bil veliko večji od ostalih cvetov in bolj poln. Kasneje mi je bilo žal, da nisem shranila semena.
Za Agnes se pa ne spomnim.
_________________
Imenuj mi vrtnico in povem ti zgodbo ...
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Garden-ja



Pridružen/-a: 31.05. 2013, 09:40
Prispevkov: 2496
Kraj: okolica Kopra

PrispevekObjavljeno: 14 Jun 2013 22:50    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Tudi Agnes naredi šipke.
Sicer čisto drobcene in okrogle ampak so.
_________________
Imenuj mi vrtnico in povem ti zgodbo ...
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Ta forum je zaklenjen: ne moreš urejati, pošiljati ali odgovarjati na sporočila.   Ta tema je zaklenjena: ne moreš urejati sporočil ali odgovarjati na objave.    Gartlc Seznam forumov -> Splošno o vrtnicah
Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Stran 1 od 1

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu


MojForum.si - brezplačno gostovanje forumov. Powered by phpBB 2.