Gartlc Seznam forumov Gartlc
Forum o vzgoji, negi, razpoznavanju in izmenjavi rastlin, sodelovanju z naravo ter druženju ljubiteljev vrtnarjenja
 
 Pogosta vprašanjaPogosta vprašanja   IščiIšči   Seznam članovSeznam članov   Skupine uporabnikovSkupine uporabnikov   RSS Feed   Registriraj seRegistriraj se 
 Tvoj profilTvoj profil   Zasebna sporočilaZasebna sporočila   PrijavaPrijava 




Asimina - Asimina triloba
Pojdi na stran 1, 2, 3 ... 95, 96, 97  Naslednja
 
Ta forum je zaklenjen: ne moreš urejati, pošiljati ali odgovarjati na sporočila.   Ta tema je zaklenjena: ne moreš urejati sporočil ali odgovarjati na objave.    Gartlc Seznam forumov -> Sadje
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
Igy



Pridružen/-a: 04.06. 2013, 22:55
Prispevkov: 524
Kraj: Radovljica

PrispevekObjavljeno: 08 Jun 2013 23:37    Naslov sporočila: Asimina - Asimina triloba Odgovori s citatom

Presajanje asimin

dodala: muha
<hr>

Asimina (Asimina triloba) je listopadna trajnica, ki izvira iz Sever­na Ame­ri­ka. Ime­nu­je­jo jo tudi indi­jan­ska ba­na­na ali paw-paw. Je zdravilna rastlina. V naravi raste na humusnih tleh, dobro prenaša tudi apnena tla.
Vzgojene vrste (npr. Asimina triloba »sunflower«) rastejo kot grm do višine 2,5 m ali kot drevo do višine 5m. Prvi dve leti raste počasi, vzpenja se ob opori. Mraz in pozebo dobro prenaša, prve plodove rodi v tretjem letu. Večina sort asimin je samoneoplodnih.
Plodovi asimine so nekaj posebnega, kot da bi sestavili mango, ananas in banano v en sadež. Plodovi so zdravilni, bogati z ogljikovimi hidrati, vitamini in minerali, ki jih imajo kar sedemkrat več kot ostalo sadje.
Semena plodov te rastline običajno ekološki kmetovalci uporabljajo tudi kot naravni insekticid.

optimist napisal: Čisto slučajno sem naletel na seznam / opis sort asimin, dobrodošlo...

http://www.pawpaw.kysu.edu/pawpaw/cvsrc98.htm
_________________

ivipiči je napisal/a:
...sem se tudi jaz potrudil in dokončal prevod iz nemških spletnih strani. Nekaj malega o njih in nekaj receptov povrh bo sigorno prav prišlo. Wink

ASIMINA –Paw Paw
Stratifikacija in sejanje
Stratifikacija je postopek s katerim v botaničnem izrazu pospešujemo kaljenje semen. Mivko ali kremenčev pesek, pomešan z 10 % perlita, navlažimo, vzamemo posodo za zamrzovanje živil, globoko do 5 cm, jo napolnimo s pripravljenim peskom in vstavimo semena po 2cm narazen. Posodo zapremo in jo damo v hladilnik na temperaturo 5-7 °C. Temperatura ne sme pasti pod 3 °C. Vse skupaj pustimo v hladilniku 90 – 120 dni. Prav tako lahko posode zakopljemo na vrtu od začetka novembra do začetka kopnenja nekje v sredini marca. Posode so lahko pokrite z zemljo samo 10 cm in povrh še po mogočnosti kakšna zastirka, smrekove veje ipd.
Spomladi posode izkopljemo, semena očistimo in jih posadimo v globoke lončke v zemljo za sejance, nato lončke postavimo na mesto, ki ni na direktnem soncu, temperatura pa mora biti vedno med 18 in 25 °C. Pazimo, da se zemlja ne posuši. Asimina kali počasi in si zna vzeti tudi do 5 tednov časa. Zakaj v globoke lončke? Ker Asimina najprej naredi gomolj, podoben debelemu deževniku, rabi več podlage. Zemljo v lončkih navlažimo, ne namočimo. Posode pa pokrijemo s prozornim materialom (steklo,folija ali pvc). Ko pokukajo kalčki ven pokrove odstranimo in počakamo, da sejanček dobi 2-4 liste. Pripravimo oglate ali okrogle lončke najmanj 12x20 cm Š, jih do malo čez polovico napolnimo z zemljo za drevesa (dobite v dobrih vrtnih centrih). Takšna zemlja ima za začetek vsa potrebna hranila in je ne dognojujemo. Sejančke zalijemo in jih postavimo na svetlo in pred močnimi sončnimi žarki zaščiteno mesto. Pazimo, da je zemlja vedno rahlo vlažna, a ne mokra. Asimina pridobiva s starostjo vse večjo in močnejšo globinsko korenino, zato je potreben cel proces sejanja v globoke posode, kajti s tem se sadika že od samega začetka prilagodi na uspešno rast do pozne starosti in plodov bo več in bodo večji. Še en mali namig: zemlja, ki jo uporabljam jaz za vsa mlada drevesa, se imenuje terico con pomice profesionale)Ž…x.
Po treh letih so sejanci v najboljši kondiciji za cepljenje in so edina do sedaj poznana podlaga za vse sorte Asimine-PawPaw.
Prevod: ivipiči, vir splet PawPaw info.de.

SAMOOPLODNE SORTE
(Selfvertil)
Samooplodna rečemo rastlini ali sadiki, ki daje plodove brez tuje pomoči opraševanja. Takim rastlinam-sadikam rečemo, da so AVTONOMNE; to pa vodi k temu, da potomci niso z gotovostjo iste kakovosti ali identitete in plodovi so manjši ali slabše kvalitete.
Z gotovostjo samooplodne sta pri nas poznani samo dve sorti: Sunflower in Prima1216. Če se odločimo saditi druge sorte Asimine, potem moramo posaditi najmanj dve sadiki za medsebojno opraševanje, kar pa še ni garancija, da bomo posadili oba spola od prve. Najboljša rešitev je cepljenje s cepiči Asimine, ki je že vsaj dvakrat dala plodove.
CEPLJENJE
Za Asimino Triloba – PawPaw žal še ne obstaja univerzalna podlaga, zato jo cepimo na triletne sejance. Dosedanji poskusi in izkušnje nemških sadjarjev in to, kar nam dajo vedeti in objavijo na spletu, kažejo, da je najuspešnejše cepljenje Chip ali po naše Ploščično cepljenje. Na Nizozemskem cepijo dvoletne sejance na angleški način - poševno spajanje. Po pogovoru z nemškim sadjarjem so tudi ostale metode obetavne, a je do sedaj premalo izkušenj, objavljenih v sadjarski literaturi ali pa je celo skrivnost. Moj sogovornik z one strani pravi, da je cela umetnost v pripravi orodja in kakovostnega materiala in pa biti ob pravem času na pravem mestu. A mi je dal vseeno nekaj koristnih napotkov. Cepiče narežemo zadnji teden januarja do sredine februarja pri lepem vremenu ( ne sme biti pod lediščem) + 1-3 °C. Cepiči morajo biti debeli kot svinčnik in dolgi med 16- 20 cm. Ko jih narežemo, jih obrišemo s klineksom in damo v čisto ter vlažno mivko, potem pa jih postavimo v hladnem prostoru (ne pod + 4 °C). Najbolje je v severni kot rastlinjaka in seveda zaščiteno do primerne temperature. Po 20-tem aprilu pa do konca maja imamo čas za cepljenje. Ker Asimina pozno požene, ni dobro preveč hiteti. Kdor pazi na lunin koledar, ima možnost večjega uspeha.
Priprava na cepljenje: Orodje očistimo in nabrusimo. Pred samo uporabo moramo orodje, podlago, cepiče in roke dezinficirati- razkužiti. Cepljeno mesto dobro ovijemo s Parafilmom ipd., prav tako lahko ovijemo cepič. Očesa ne ovijemo, cepljeni del še dodatno premažemo s cepilno smolo. Smola naj bo naravnega izvora, kajti Asimine so občutljive na kemikalije. Za katero koli metodo se odločimo je najvažnejša čistoča. Debelina podlage in cepiča pri angleški kopulaciji ter točna velikost izreza in ploščice pri ploščični metodi morajo bit kompatibilni.
Cepimo, kot je že omenjeno, na sejance stare najmanj dve do štiri leta ali na drevesa, če hočemo imeti več sort Asimin na istem drevesu ali pa žlahtnejšo sorto.
SORTE ASIMIN
Najbolj razširjene in pri nas ter v soseski dobavljive so:
samooplodne: Sunflower in Prima 1216.
sorte, ki niso samooplodne so: Overlase, Dawis, Prolific, Wells, Taytoo, Mango.
Sadeži
Prima 1216: izbran sejanec, samooplodna sorta z velikimi sadeži do 400 gr, zelo sladkega okusa.
Sunflower: divji izbor, samooplodna, rumenkaste barve rumenkastim » mesom«, malo semen, sadeži so srednje veliki - do 240 gr, zreli v drugi polovici oktobra.
Mango : sadeži srednje veliki do 250 grm, izraziti okus po mangu.
Dawis: sadeži so majhni in sladki; dober okus.
Overlase: divji izbor, sadeži so okrogli v grozdih po 3-6 kosov in teže po 340 gr. Zreli imajo rahlo aromo po kavi, imajo malo semen in so zreli konec septembra.
Wells: ta sorta rodi največje plodove, 250-500 gr in prav tako okusne; zelo pozna sorta, priporočljiva za toplejšo klimo, zrelost v začetku novembra.
Taytoo: sorta uravnovešena, sadeži srednje veliki, okus dober, rodnost srednja, zorenje v prvem tednu v oktobru.

Nega in gnojenje Asimine
Asimina zelo dobro uspeva v rodovitnih tleh. Gnojimo jo z mleto roževino, ki se jo da kupiti v trgovinah L...l (nem. ime Hornspaehne); ker pa v precejšnji meri potrebuje tudi kalij, jo je najbolje gnojiti na list. Zato uporabimo KNO3 kalijev nitrat - na liter vode 0,5 % . Škropimo vsakih 14 dni od maja do avgusta.
Druga škropljenja niso potrebna, ker je Asimina odporna na nam poznane bolezni. Prav tako ustvarja Asimina v listih svojo zaščito - ASIMICIN, ki pa je naravni insekticid.

RECEPTI
Asimina se da preprosto pripraviti na več načinov.
Kot prvo jo po dolgem vrežemo samo toliko, da ne poškodujemo semen in jo odpremo, odstranimo semena in sadno meso pojemo z žličko.
1. Recept
Sladka Asiminina pita
Dodatki: 100 gr. sladkorja
1dcl mleka
1 jajce
1/2 espresso žličke soli
ena in pol očiščena Asimine (brez semen in olupi)

Vse damo v posodo za stepanje in dobro zmešamo v maso. Potem damo to maso v kozico in pustimo pri srednji temperaturi in zmernem mešanju, da se zgosti. Pripravimo pekač tako, da ga enakomerno premažemo z margarino ipd. Zgoščeno maso stresemo v pekač, pečemo pri 200°C, da dobi močno rjavo skorjo. Ko vzamemo pito iz pečice, jo ohladimo in hladno postrežemo s kavico. Pa dober tek.

2. Recept
Creme torta za 6 – 8 oseb

Dodatki: 750 gr sladkorja
300 gr moke 405
3 rahlo premešane rumenjake
1 dl mleka
1 dl mleka za stepanje
100 gr Asimininega pireja
3 beljake
1 žlica sladkorja
1 Espresso žličko soli.
Pomešamo sladkor z moko, dodamo rumenjake, mleko in smetano za stepanje ter vse dobro premešamo, da dobimo gosto zmes. Sedaj dodamo Asiminin pire in rahlo premešamo. To maso vlijemo v primerno kozico in kuhamo počasi pri nizki temperaturi, da postane masa gosto tekoča. Sedaj stepemo 3 beljake, jedilno žlico sladkorja in espresso žličko soli v sneg. Stresemo maso – cremo v pred namazano pekač in prekrijemo s prej pripravljenim snegom. Pekač damo v na 180 °C ogreto pečico in pečemo 12 minut. Ko se naredi rjava skorja, je Creme torta gotova.
Dober tek.



3. Recept
Asiminina peneča torta
Dodatki: 1 + ½ žlice želatine
2,5 dl mrzle vode
500 gr sladkorja – lahko tudi rjavega
1 Espresso žličko soli
3 stepene rumenjake
5 dl mleka
100 gr pirirane Asimine
3 beljake
250 gr sladkorja
100 gr stepene smetane

Najprej raztopite želatino v mrzli vodi, nato pomešajte 500 gr sladkorja, rumenjake, sol in mleko. Maso prelijete v lonec za kuhanje na pari, kuhajte na pari ob zmernem mešanju dokler se masa toliko ne zgosti, da se oprime vilice. Odstranite lonec z maso in dodajte Asiminin pire, premešajte in pustite kremo 30 minut, da se ohladi. Medtem stepete beljake in sladkor v sneg.
Masi dodajte sneg in premešajte, sedaj maso nanesite na biskvitne podlage, z ostankom pa lepo obdelajte torto in jo po želji okrasite. Torto ponudite na popoldanskem srečanju s prijatelji ob dobri kavici.
Dober tek.

4. Recept

Asiminin sladoled

Kdor ima rad naravne jedi in sladice, bo z malo truda naredil sladoled nepozabnega okusa.
Priprava:
Vzamemo 2 – 3 Asiminine sadeže (skupaj okrog 500-600 gr), dve žlici sladkorja in 200 ml smetane za stepanje. Asiminam odstranimo kožo in koščice, vse skupaj zmiksamo in napolnimo v forme ali posodice po želji, vse skupaj damo v zamrzovalnik za 2 – 3 ure. Sladoled lahko naredite tudi brez sladkorja, če so Asimine dovolj sladke ali pa sladkorja ne marate. Rekli boste oooh, božansko lizanje.

5. Recept

Asiminini piškoti (pri nas keksi)

Dodatki: 750 gr Asimininega pireja
100 gr moke 405
1 Espresso žličko pecilnega praška
250 gr margarine za peko ali masla
500 gr rjavega sladkorja
1 jajce
500 gr orehovih polovičk
Asimine brez kožice in semen zmiksamo. V posebno posodo damo moko in pecilni prašek. Potem pomešamo sladkor in margarino ali maslo, dodamo tudi jajce, sedaj pomešamo vse skupaj v testo. Polovico orehov grobo zmeljemo in jih zgnetemo s testom. Namastimo papir za peko na veliki podlagi, pečico predgrejemo na 180 °C, s čajno žličko oblikujemo kupčke na papir v pekaču in v njih vtisnemo po ¼ orehovega jedrca. Pečemo 10 – 12 minut, da dobijo keksi lepo rumenorjavo barvo. Uživajte vaš trud in okus, ki še ga niste poznali.
________________________________________
Žal ali pa tudi sreča: imam samo 5 sadežev, pa bo malo manj eksperimentov. Moj moto je spodaj napisan.
Prevod iz spletnih strani PawPaw info de. Ivipiči 01.09.2010

Toliko zaenkrat! Želim vam, da vam Asimine čim prej obrodijo in da se še več naučimo drug od drugega.
Lp.Ivan
_________________
LP
--------------------------------------------------
Šele ko si zasadiš vrt, si ustvariš pravi dom.


Nazadnje urejal/a Igy 02 Jan 2014 00:51; skupaj popravljeno 3 krat
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
orhy



Pridružen/-a: 02.06. 2013, 12:09
Prispevkov: 2523
Kraj: Kraško/Notranjska - 600 nmv

PrispevekObjavljeno: 15 Jun 2013 14:43    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Glede najvažnejšega, kar moramo vedeti o vzgoji asimine lahko preberemo v malo bolj zgoščeni obliki tukaj :


ASIMINA TRILOBA, to čudežno drevo!



ASIMINA TRILOBA, to čudežno drevo!
Pričela se bo doba spomladanskega presajanja in sajenja novih sadnih sadik. Včasih nas razveseli tudi,če posadimo kaj novega. Dajem pobudo zaedino pravo južno sadje, ki uspeva pri nas, to je ASIMINA

TRIL0BA.
Spada v družino anoncej in je zelo zanimiva, koristna.

Plod asimine
Meso in cvet sta prav vabljiva, okusna in hranljiva, pridobljena brez škropljenja.

Cvet asimine Zdravilna sadna kultura, ki daje do 450 gr težke sadeže prijetnega polnega okusa, umeščenega med ananas-mango banano.
Uspeva do -25 stop.C na kislih tleh med 5,5 do 6,5 Ph. Torej praktično v vrtni zemlji, kjer uspevajo tudi jabolka. Ne mara mokrih močvirnih tal, temveč odcedno zemljišče.

Vzgoja je prva štiri leta zahtevnejša vendar ne pretežka, vredno se je potruditi. Ko pa se dodobra ukorenini problemov ni več. obrezovanje ni potrebno, temveč samo redčenje, prav tako pa lahko izpustimo vsakršno škropljenje.
Torej lahko vzgajamo bio produkt. Sadež je zelo hranilen z veliko vsebnostjo antioksidantov. Vsebuje pa tudi tri protirakave substance. Izkušenj do sedaj ni bilo, razen nekaj ljubiteljskih. Danes imamo v Sloveniji enega večjih nasadov te kulture v Evropi. Na njem si nabira izkušnje avtor tega članka prav s ciljem posredovati znanje drugim, sam je namreč pri nakupu sadik imel kar nekaj težav. Po napornem in dolgotrajnem iskanju, je našel pravo pot in sad tega dela je posajenih 1100 sadik, kar predstavlja pravo bazo izkušenj pridobljenih prav v namen, pomagati in svetovati tistim, ki se za to odločijo. Asimina predstavlja eno izmed prihodnjih perspektiv sadjarstva, vendar pri tem posameznik nič ne pomeni zaradi potrebnih skupnih pristopih vzgoje in racionalizacije. Za enostaven pregled in pomoč smo pripravili delo po korakih.

KORAKI VZGOJE:

1. Nabava sadik, predstavlja kar zahteven korak.
Zaradi modernosti, kar vsi ponujajo sadike, ne da bi znali ljudem svetovati, pa tudi cene so zasoljene, pogosto tudi od 20 do 50 €/sadiko. Zato se pred nabavo seznanite s kulturo, katero sorto želite in koliko, ter kako boste sadili.

Avtor je v register sadilnega materiala vpisal 8 sort: Prima, Sunflower, Overless, Mango, Ithaka, Bell, Mary, Taylor. obstoji pa jih še več vrst. Pomembno je vedenje, da čebele nerade letajo na cvet asimine, ker le te vsebujejo asimicin, ki varuje drevo pred škodljivci. Zato škropljenje ni potrebno. Žal pa je večina sort samoneoplodnih in jih oprašujejo: veter, insekti, ali pa mi sami s čopičem, tako, da cvetni prah iz moškega
cveta nanesemo na ženski cvet. obstojita pa dve samooplodni sorti to sta

Sunflower in Prima 1250.
Ti dve se sami oprašujeta. Za boljše in sigurno opraševanje svetujemo sajenje dveh sadik hkrati, po možnosti 3 do 4 m narazen. Za začetek in pridobivanje znanja sta omenjeni sorti najprimernejši. Ko pa si pridobimo več izkušenj lahko sežemo tudi po neoplodnih sortah. Prve plodove lahko pričakujemo v tretjem letu starosti po cepljenju. Zavedati pa se moramo, da je presajanje hud šok za rastlino in pri tem izgubimo eno leto.

2. Sajenje: običajno so sadike vložene v plastične ovitke s premerom cca 12–15 cm. PVC folijo previdno vzdolžno prerežemo in spodaj do sredine. Pazimo, da ne poškodujemo koreninski sistem. Še posebej bodimo pozorni na srčno korenino. To je korenina, ki raste navpično. V kolikor jo polomimo ali odrežemo bomo težko uspeli. Najbolje je, da to počnemo na mestu kjer imamo že izkopano sadilno jamo. Pazimo, da zemlje ki se nahaja v plastičnem ovitku ne zavržemo in jo v slu- čaju odkrušenja položimo v sadilno jamo. Zakaj? Zavedati se moramo, da je asimina kultura drugih krajev in so tudi mikroorganizmi morda nekoliko drugačni. Zemlja ki se nahaja ob koreninskem sistemu nekako cepi našo zemljo, kar pa je sprejemljivo tudi za sadike.
Velikost sadilne jame je odvisna od vrste zemlje: V težkih glinenih tleh je avtor zamenjal vso zemljo z mešanico nevtralne šote in vrtne (njivske) zemlje, zato so bile potrebne jame s premerom 80 cm in globine 50 cm Tako smo dobili zračno in rahlo prst. V kolikor je zemlja dobra in rahla pa je jama lahko le cca 30 cm premera in 30 cm globoko. V njo nasujemo Bioorganik (briketirano gnojilo prav te vrste), ker vsebuje naravne komponente za razvoj koreninskega sistema in rast, dodamo 2 cm zemlje položimo sadiko skupaj z zemljo iz omota, ki se drži koreninskega sistema in jamo zasujemo z mešanico Bioorganika in zemlje. Po obodu jame naj bo izdatno dodan Bioorganik. Višina sadike je določena že z zemljo v koreninskem sistemu. Ne sadimo globlje in ne sadimo plitveje. Pri plitvem sajenju obstoji resna nevarnost poškodb koreninskega sistema zaradi sonca, pri globljem sajenju pa se lahko zgodi, da bo iz cepljenega dela zrastel zopet divjak. Po opravljenem delu sadiko izdatno zalijmo z raztopino. Bioorganika in postane vode. (3 pesti na 10 l vode). Vedeti moramo, da je asiminin les zelo krhek. Posledično se dogajajo lomi sadik. Temu se izognemo s postavitvijo opornega količka ob katerega navskrižno privežemo steblo sadike. Navzkrižno privezovanje je potrebno zaradi normalnega širjenja stebla, ki se tako ne bo zažrlo v vezivni material. Sadimo lahko v kateremkoli letnem času razen pozimi. Pomembno je le da imamo sadike v kontejnerjih-ovitkih. Zemlja, ki se nahaja okoli sadike omogoči dober prijem.

3. zalivanje: Pazimo, da sadika ne trpi žeje. Zalivamo po potrebi, vendar ne vsak dan temveč izdatno 1x / teden. S tem prisilimo koreninski sistem, da se razvija v globino, ker išče vodo. V kolikor bi zalivali malo, vsaki dan, bi bila zemlja vlažna samo na površini, posledično bi dobili bi plitev koreninski sistem in sadiko neodporno na sušo.

4. Senčenje: Prva dve do tri leta je potrebno sadiko senčiti čez poletno vročino, da se sadika dobro ukorenini in sonce ne požge listov, ki so izredno veliki skoraj 50% večji kot pri kostanju. V kolikor smo sadili vsenci večjih dreves ali grmovja senčenje ni potrebno. Če smo delo dobro opravili bo sadika že prvo leto zrasla do 30 cm. V nasprotnem primeru pa manj.

5. Težave in anomalije, ki se pojavijo v prvem in drugem letu po sajenju: Prevroče sonce ožge liste in ti odpadejo. To ni nič hudega. Pognali bodo novi listi. Le zalivajmo in senčimo. V primeru, da v sredini poletja listi porjavijo je zopet krivda v slabem senčenju in močnem soncu.
Zgodi se, da se vrh odlomi nekaj cm nad cepljenim mestom. Nič hudega. Pognali bodo novi poganjki v treh do 5 tednih. Pazimo, da sadike ne trpijo
suše. Seveda polomljene sadike zalivamo pol manj. Potrudimo se in uspeh ne bo izostal. Avtorju so se s takim načinom dela prijele vse sadike. Posajenih je bilo 1100 kom.
Plodovi dozorevajo postopoma cel mesec. Nekatere sorte od konca avgusta dalje. Druge sorte pa šele konec oktobra. Plodovi so dobri, ko so mehki na otip in pričnejo spreminjati barvo na rjavo, takrat jih trgamo ali pustimo, da sami padajo na tla.
Jemo jih tako, da jih prerežemo na pol, odstranimo pečke in jemo z žlico. Prezreli plodovi zgubijo okus in niso več tako dobri. Pojesti jih moramo v 3 do 5 dneh. Če jih hranimo v hladilniku pa do cca 15 dni. Prerano obrani plodovi niso tako okusni. Sadeže lahko predelamo v sok, vino, žganje, marmelado, zmrznjene kaše itd. Iz listov in vršičkov je avtor izdelal naravni insekticid, ki je uničil prvi stadij ličink koloradskega hrošča. Enak poizkus je bil izveden z istim izvlečkom tudi
na Biootehnični fakulteti z enakim rezultatom. Razvoj po tej plati se nadaljuje. Lupina ni užitna, prav tako ne pečke. Indijanci so iz njih izdelovali bljuvalo in tonik za odstranjevanje uši na glavah otrok.

Zavedati se moramo, da je razvoj teh kultur še v povojih, izkušnje pa so tiste, ki bodo narekovale nadaljne delo.

Franc Grošelj

Objavljeno z dovoljenjem avtorja: Prvotni objavi v reviji Vzajemnost in v Glasilu občine Litija.
<hr>

dodala muha

Za tale prispevek se mi zdi, da lepo sovpada z uvodnima dvema:

AndrejK je napisal/a:
Pred nekaj dnevi sem posadil še zadnje asimine v nove delu nasada, tako da imam sedaj nekaj čez 100 asimin. Poleg praktičnih opažanj intenzivno prebiram/gledam prispevke na internetu. Glede na ostalo sadje je asimina drugačna v številnih stvareh, o intenzivni vzgoji je znanega zelo malo (oziroma jaz ne najdem ali ni objavljeno). Je pa kar nekaj trditev, za katere lahko z dosedanjimi izkušnjami trdim, da so napačne:
1. Asimine rastejo zelo počasi, prvo leto praktično nič, drugo malo, tretje pa začne normalno rasti.
2. Asimine prvi dve liti potrebujejo senčenje, ožgani listi se pojavijo zato, ker asimine vzgojene v drevesnicah/rastlinjakih niso navajene direktnega sonca in jih zato ožge.
3. Zalivanje: potrebno je obilno zalivanje 1x do 2x tedensko.
4. Asimine ne potrebujejo oziroma (celo) ne prenašajo gnojenja.

Trditvi 1. in 2. sta se sicer pokazali pri večini posajenih asimin, držita v primeru, da je oskrba napačna, pri pravilni oskrbi pa NE DRŽITA. Cepljena asimina vsako leto zraste 60-100cm.

3. trditev je klasičen nasvet za zalivanje, na ta način naj bi rastlino vzpodbudili, da naredi koreninski sistem in ne zgolj izkoriščala/čakala na našo pomoč. Tak način zalivanja je morda dober za večletne sadike, za enoletne sadike pa je zagotovo napačen. Bom razložil v nadaljevanju.

4. trditev je verjetno posledica nepoznavanja rastline in slabo odzivanje na gnojila, ki se uporabljajo za ostala sadna drevesa. Kaj je pravilno gnojenje ne vem, to mi je še ena od glavnih ugank, samo vem pa, da so lepe enoletne sadike bile intenzivno gnojene v prvem letu rasti. Bom razložil v nadaljevanju.

Asimine kupujem iz različnih virov, praktično sem povsod kjer jih prodajajo kupil vsaj kakšno. Samih virov ne poznam, lahko pa z gotovostjo rečem, da so vsaj trije, saj se sadike že na prvi pogled precej razlikujejo oziroma so si podobne pri različnih prodajalcih, ki verjetno kupujejo pri istem viru. Razlika je v substratu, lončkih in načinu cepljenja:
1. vir: PVC črna vrečka, močno ilovnat zbit substrat, enoletni prirast je lahko tudi več kot 1m. Cepljeno na razkol.
2. vir: zelo porozen substrat, srednje visoki lončki, enoletni prirast slab 10-30cm. Cepljeno na razkol ali angleško spajanje.
3. vir: zelo porozen substrat, srednje visoki lončki, enoletni prirast vsaj 80cm, lahko tudi več ko t 1m. Po moji oceni cepljeno na speče oko, lahko pa, da je tudi ploščična okulacija.

Do sedaj mi je propadlo kar precej (preveč) sadik, pri vsaki propadli sem naredil »obdukcijo« in poskušal določiti razlog propade. Dosedanje ugotovitve:
- koreninski sistem je zelo specifičen, praktično ni drobnih koreninic, glavna korenina je praviloma zvita, lahko tudi večkrat, dostikrat poškodovana ali enostavno odrezana. Slabost nekaterih sadik iz 1. vira je v tem, da veliko korenin, ki so ušle in vrečke enostavno porežejo (to vem zato, ker sem letos na srečo dobil sadike, kjer to niso naredili in sem šele sedaj videl, kako veliko korenin je zunaj vrečke). Slabost večine sadik iz 2. vira je v zelo slabem koreninskem sistemu, sicer ne poškodujejo pobeglih korenin, vendar to samo zato, ker jih zunaj lončka ni.
- cepljenje na razkol ni najboljša izbira. Pri rastlinah, ki imajo slabo rast, se rana zelo slabo zarašča, na mestu cepljenja je lahko samo 1/3 živega dela. Deblo je na tem delu precej krhko (to se je pokazalo pri letošnjem žledolomu).

Do sedaj sem tako praktično vse propade pripisal preslabemu koreninskemu sistemu (poškodovan že ob nabavi ali pri mojem narodnem sajenju), neustreznem režimu zalivanja in nekaj tudi zelo slabem zaraščanju cepljenega dela.

Glede rasti in gnojenja sem ugotovil naslednje: rastline iz 1. vira so v substratu, ki po moji logiki ne mora zadovoljiti vsega potrebnega za tako obilno rast. Če določenih rastlin ne prodajo in ostanejo v oskrbi drevesnic za eno leto, zrastejo minimalno, kljub rednemu zalivanju. Skrivnost dobre rasti v tem primeru je torej v rednem dnevnem gnojenju ob zalivanju. Torej obstaja pravo gnojilo, gojitelji že vedo, samo je to dobro varovana skrivnost. Ta logika deluje tudi na rastlinah iz drugih dveh virov: rastline iz drugega vira so rastle slabo, ker so bile samo redno zalivane (zato porozni substrat), niso pa bile gnojene. Sadike iz tretjega vira pa so ustrezno gnojene in ob rednem zalivanju raste tudi drugo leto kot prvo (o tem bom napisal še kaj v nadaljevanju).

Glede ožiga sem ugotovil naslednje: močno sonce lahko povzroči ožig, to je znano in večkrat preizkušeno. Rastline, ki so imele ožgane liste, imajo tudi slabšo možnost preživetja, vendar vzrok ni ožig, temveč splošno slabo stanje rastline (slab koreninski sistem). V lanskem letu sem imel ožganih cca 8 drevesc, 3 od teh so letos zagotovo propadla (2 sem že izkopal, posušeno v celoti), ostali pa letos bolj sramežljivo začenjajo. Ko opazimo ožig lahko pomaga senčenje, samo s tem zdravimo posledice, ne odpravljamo pa vzroka. Vzrok ožiga je predvsem v pomanjkanju vode. Do te ugotovitve sem prišel včeraj, ko sem opazil ožig na 2 drevescih, ki sem jih posadil zadnji. Sadil sem jih v sredo, tik pred dežjem. Ko sem sadil zadnji dve, je že deževalo, zato posajenih drevesc nisem zalil, saj sem računal na dež. Deževalo je tako kot vse dni do sedaj, na površini vse mokro, padavin pa je bilo dokaj malo. In samo ti dve nesrečnici sta imeli včeraj ožgane liste. Takoj sem jih zalil, danes ni bilo novega ožiga, kako bo v naprej pa bom opazoval. Razlaga je povsem preprosta: okoliška zemlja je dobro namočena, lepo vlažna, samo nove posajena drevesca nimajo razvejanih korenin, vodo črpajo samo z majhnega področja ki je bilo do nedavnega omejeno z lončkom. In tako v toplih sončnih dneh drevo ne more zagotoviti toliko vode kot jo izhlapi iz listov, listi brez vode pa se pregrejejo, nastane ožig. Zato potrebujejo novo posajene asimine redno zalivanje v majhnih količinah in ne obilno na nekaj dni.

V svojem nasadu zato ne bom naredil senčenja, v nekaj dneh pa upam, da bom uspel zagnati kapljično namakanje. V tem letu bom iskal pravi režim zalivanja/gnojenja in računam na prirast 50cm pri letos posajenih asiminah. Bom pa vsekakor poročal konec leta, če ne že prej Smile

LP, Andrej

_________________
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
orhy



Pridružen/-a: 02.06. 2013, 12:09
Prispevkov: 2523
Kraj: Kraško/Notranjska - 600 nmv

PrispevekObjavljeno: 16 Jun 2013 11:08    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Upam, da ne bo prijatelj Optimist užaljen, če pokažem tule letošnje njegove "dosežke" pri vzgoji asimin.

Optimist je napisal/a:
Če me občutek ne vara se je prijelo, torej še nisem za staro šaro Rolling Eyes Wink







No ja, malce je morda pripomogel tudi Vinkoz z odličnim receptom za paco ki privablja (mene pa odganja) vso mrčes...
Idea



Uploaded with ImageShack.us


Na prvi pogleda izgleda malo čudno...., ampak mislim, da je delovalo, kajne Optimist? Saj je bilo vse izvedeno pod budnim očesom mentorja vinkoz-ja, ane?


_________________
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
vinkoz



Pridružen/-a: 11.06. 2013, 07:27
Prispevkov: 637
Kraj: goriška

PrispevekObjavljeno: 16 Jun 2013 11:53    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Orhy.
Ko me imenuješ mentor.
Kako je mogoče, da mentor pade na izpitu, učenci pa z odliko. saj bo na moji večji Asimini kljub dobremu cvetenju,pa 4-dnevnem opraševanju le nekaj plodov.No, več sreče je s cepljenjem. Po videnju včeraj se je najmanj 4 od 5 cepljenk 100% prijelo, tudi slednja je na dobri poti- bomo videli. Kot zanimivost sem zaradi količine sejancev imel glede debeline veliko izbiro. Tako sem cepil ZA LUB,OMEGA,V-SPAJANJE in NAVADNA KOPULACIJA.
Vidim pa, da je bistvenega pomena prav čas cepljenja.Podlaga v vegetaciji.
lp. Vinkoz
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
orhy



Pridružen/-a: 02.06. 2013, 12:09
Prispevkov: 2523
Kraj: Kraško/Notranjska - 600 nmv

PrispevekObjavljeno: 16 Jun 2013 14:45    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Vinko, samo dobrega učitelja lahko prekosi učenec, slabega bolj težko.
Dober mentor, ali učitelj je vsak tisti, ki zna vzbuditi pri učencu aktivnost in zanimanje za pridobivanje novega znanja in tako včasih učenec lahko celo prekosi svojega mentorja.
vinkoz je napisal/a:
No, več sreče je s cepljenjem. Po videnju včeraj se je najmanj 4 od 5 cepljenk 100% prijelo, tudi slednja je na dobri poti- bomo videli. Kot zanimivost sem zaradi količine sejancev imel glede debeline veliko izbiro. Tako sem cepil ZA LUB,OMEGA,V-SPAJANJE in NAVADNA KOPULACIJA.
Vidim pa, da je bistvenega pomena prav čas cepljenja.Podlaga v vegetaciji.

Bravo vinkoz! Sem vedela, da si še vedno v zelo "dobri formi" in, da tisto zgoraj ne drži.

Ivipiči in tinko pa se nekje tiščita? Ali nam pripravljata spet , kakšno presenečenje?
_________________
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
AndrejK



Pridružen/-a: 17.06. 2013, 21:17
Prispevkov: 263
Kraj: Vrhnika

PrispevekObjavljeno: 17 Jun 2013 22:24    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

orhy je napisal/a:
Glede najvažnejšega, kar moramo vedeti o vzgoji asimine lahko preberemo v malo bolj zgoščeni obliki tukaj :

*
*
*
Franc Groše


Je avtor tega članka prisoten na tem forumu? Jeseni nameravam narediti nasad 50 asimin, tako da bi rabil nekaj napotkov. 50 je sicer 22 manj kot 1100, samo princip oskrbe bi naredil pa podoben.

LP, Andrej
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
Optimist



Pridružen/-a: 13.06. 2013, 08:51
Prispevkov: 1276
Kraj: Idrija

PrispevekObjavljeno: 17 Jun 2013 23:00    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Verjetno hitra sprememba temperatur botruje množičnemu odpadanju plodov



No za prvo pokušino upam da se bo kaj obdržalo



cepič Manga se trenutno uspešno bori za svoj prostor pod soncem, vendar krizni časi verjetno šele prihajajo

_________________
Več jih posadiš, več jih ostane za tabo....
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
vinkoz



Pridružen/-a: 11.06. 2013, 07:27
Prispevkov: 637
Kraj: goriška

PrispevekObjavljeno: 18 Jun 2013 08:54    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Optimist. Bojim se ,da je glede oprašenih plodov BOG udaril tudi pri tebi z levo roko.Isto se je zgodilo tudi drugim mojim znancem, no danes bom vprašal še EMKEY-a.
Eh,Njega ni ne na starem ,ne na novem forumu.
Misel, da bi ljubitelje Asimin zavedel glede oblike s kalupi na Jesenskem srečanju je padla v vodo.Ne bo okroglih.
Shocked Laughing Laughing Laughing
lp.Vinkoz.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
AndrejK



Pridružen/-a: 17.06. 2013, 21:17
Prispevkov: 263
Kraj: Vrhnika

PrispevekObjavljeno: 18 Jun 2013 22:46    Naslov sporočila: rjavi listi Odgovori s citatom

Na nekaterih asiminah delno posušeni, kot bi se sušil rob. Na spodnji sliki je najbolj prizadeta, druge imajo manj. Kdo ve, kaj je lahko vzrok temu?

LP, Andrej

Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
Optimist



Pridružen/-a: 13.06. 2013, 08:51
Prispevkov: 1276
Kraj: Idrija

PrispevekObjavljeno: 19 Jun 2013 00:11    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Čim prej jim naredi zastirko! Opekline!

Moja ožgana sadika leta 2007




_________________
Več jih posadiš, več jih ostane za tabo....
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
metuljc



Pridružen/-a: 01.06. 2013, 13:30
Prispevkov: 9547
Kraj: Rimske Toplice, okoli 240 mnm

PrispevekObjavljeno: 19 Jun 2013 06:32    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

(malo pozno, a od srca, viknoz):
Najvišja stopnja učenja je, ko učenec prekosi učitelja. Takrat je učitelj lahko prepričan, da je dober učitelj. pomežik
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
AndrejK



Pridružen/-a: 17.06. 2013, 21:17
Prispevkov: 263
Kraj: Vrhnika

PrispevekObjavljeno: 19 Jun 2013 11:45    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Senčenje narejeno. Asimine bodo v senci do 11h (okoliško grmovje), potem pa od 12h-15h (umetna senca). Če to ne bo dobolj, bom pa malo spustil umetno senco nižje.



Ubogi Willson ima pa še dodatno zavesico Smile
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
vinkoz



Pridružen/-a: 11.06. 2013, 07:27
Prispevkov: 637
Kraj: goriška

PrispevekObjavljeno: 21 Jun 2013 06:21    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Pozdrav.
Evo, tako zgleda začetek moje preiblikovane SUNFLOWER- za spremembo, ker smo navajeni tiste krompirjaste oblike. Laughing .Fot brez "embalaže"
lp. Vinkoz
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Optimist



Pridružen/-a: 13.06. 2013, 08:51
Prispevkov: 1276
Kraj: Idrija

PrispevekObjavljeno: 21 Jun 2013 07:19    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

@AndrejK Sej si čist not padu! Katere sorte pa poseduješ? Dobro si ti to naredu! Poskrbeti bo treba še za namakanje!

@vinkoz Nekam velik plod se mi zdi! Si več kot mesec pred nami! Čemu je bolj okrogel? Mix?
_________________
Več jih posadiš, več jih ostane za tabo....
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
vinkoz



Pridružen/-a: 11.06. 2013, 07:27
Prispevkov: 637
Kraj: goriška

PrispevekObjavljeno: 21 Jun 2013 12:32    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Optimist je napisal/a:
@AndrejK Sej si čist not padu! Katere sorte pa poseduješ? Dobro si ti to naredu! Poskrbeti bo treba še za namakanje!

@vinkoz Nekam velik plod se mi zdi! Si več kot mesec pred nami! Čemu je bolj okrogel? Mix?

OPTIMIST.
Računal sem, da boš dal za AndrejK konkreten odgovor. Pa nič. Shocked A si kdaj slišal za material (enkratna uporaba) za INFUZIJE.Pa še pri vsakem urejaš kapalko. Laughing
Muči te okrogla ASIMINA. Da---pelod od Davis in onemogočeno opraševanje z drugim peledom-pokritje cveta.Se da zgoditi ,da bo naslednji mesec tudi kalupiranje v nadaljevanju- vse odvisno od rastnih razmer.
lp. Vinkoz
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Ta forum je zaklenjen: ne moreš urejati, pošiljati ali odgovarjati na sporočila.   Ta tema je zaklenjena: ne moreš urejati sporočil ali odgovarjati na objave.    Gartlc Seznam forumov -> Sadje
Pojdi na stran 1, 2, 3 ... 95, 96, 97  Naslednja
Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Pojdi na stran 1, 2, 3 ... 95, 96, 97  Naslednja
Stran 1 od 97

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu


MojForum.si - brezplačno gostovanje forumov. Powered by phpBB 2.